O autorze
Amnesty International jest ogólnoświatowym, istniejącym od ponad 50 lat ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Amnesty International bada, dokumentuje i nagłaśnia przypadki naruszeń praw człowieka, a jej aktywiści i aktywistki podejmują praktyczne i skuteczne kroki w celu powstrzymania tych naruszeń. O naszej skuteczności świadczą tysiące ludzi, których losy udało się poprawić, a także nieprzerwana krytyka ze strony reżimów łamiących prawa człowieka. Ajatollah Chomeini (Iran) w 1981 roku podkreślał, że Amnesty International w służbie szatana usiłuje „zdusić Republikę Islamu”, z kolei „Izwiestia” (ZSRR) w 1980 demaskowała: „organizacja całkowicie utrzymywana przez imperialistyczne służby bezpieczeństwa”, a w 1977 wtórował jej argentyński nacjonalista, przestrzegając: „my nie jesteśmy przyjaźni wobec celów waszej głupiej organizacji, która zawsze wysługuje się międzynarodowemu komunizmowi”.

Tysiące listów, jeden cel

Máxima Acuña - Cajamarca - Peru
Máxima Acuña - Cajamarca - Peru Raúl García Pereira / Amnesty International
Finał Maratonu Pisania Listów Amnesty International już w najbliższy weekend, 10-11 grudnia. W tym roku piszemy między innymi do ministra spraw wewnętrznych Peru, ponieważ Máxima Acuña, obrończyni praw człowieka, potrzebuje naszego wsparcia.

Máxima jest rolniczką z północy Peru, która ma przeciwko sobie jedną z największych na świecie kopalni złota i miedzi - Yanacocha. Właścicielami Yanacocha są Newmont z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz peruwiańska firma Buenaventura. Działania kopalni powodują ogromne zanieczyszczenia okolicznych terenów i lagun, niszcząc wodę i ziemię miejscowych rolników. Ziemię, na której mieszka, Máxima kupiła w 1994 roku. Jednak od 2011 roku kopalnia domaga się, aby wraz z rodziną opuściła swój dom i ziemię. Po odmowie cała rodzina była wielokrotnie atakowana, a ich uprawy niszczone. Sprawcami ataków byli lokalni policjanci, uzbrojeni ochroniarze z Yanacocha i niezidentyfikowani sprawcy. Dzieje się tak, pomimo tego, że w 2014 roku sąd w Cajamarca odrzucił oskarżenia kopalni jakoby Máxima nielegalnie zajmowała swoją ziemię, a decyzję sądu w Cajamarca utrzymał w 2015 roku Sąd Najwyższy. Ten wyrok zatrzymał dalszą ekspansję kopalni. Miejscowa ludność widzi w Máximie swoją przywódczynię. Upór i odwaga w działalności na rzecz ochrony środowiska przyniosły jej w 2016 roku cenioną na świecie Nagrodę Goldmanów. Kopalnia jednak oskarżyła ją tym razem przed sądem cywilnym i sprawa jest nadal w toku. We wrześniu ochroniarze z Yanacocha znów wkroczyli na ziemie Máximy, dotkliwe pobili ją i jej męża, a dom zniszczyli. Firma twierdzi, że to Máxima i jej mąż zaatakowali.

Od kilku lat Máxima otrzymuje pomoc prawną od organizacji GRUFIDES, która wspiera miejscową ludność i działa w obronie czystego środowiska. Z tego powodu sami działacze GRUFIDES przez lata doświadczają zastraszeń, pobić i zatrzymań (czasem w świetle kamer), a niektórzy z ich współpracowników zginęli. Jak wnioskuje Artur Domosławski w książce „Śmierć w Amazonii”, te ataki poprzedziły ataki w mediach, gdzie działaczy organizacji oczerniano, wyśmiewano, kwestionowano ich dotacje, oskarżano o wysokie zarobki i działania na szkodę państwa.
Na potrzebę szczególnej ochrony obrońców praw człowieka zwracają uwagę ONZ, Unia Europejska i Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka. Jak stanowi Deklaracja ONZ o Obrońcach Praw Człowieka z 1998 roku: każda osoba ma prawo, indywidualnie lub w porozumieniu z innymi, działać na rzecz ochrony i korzystania z praw człowieka na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Maraton Pisania Listów to okazja, aby działać na rzecz praw człowieka wspólnie. Tysiące listów napisanych podczas Maratonu mogą zmienić życie Máximy i sprawić, że władze ochronią ją przed zastraszaniem i przemocą: www.amnesty.org.pl/maraton
Trwa ładowanie komentarzy...